O Kazachstanie globtrotersko: step by step – Olga Dębicka
Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Ludzie z pasją” na spotkanie z podróżniczką Olgą Dębicką w Kosakowskim Centrum Kultury.
Spotkanie odbędzie się w piątek 11.04.2025 o godzinie 18.00. Wstęp wolny – wejściówki można odbierać w biurze KCK (istnieje możliwość telefonicznej rezerwacji).
Olga Dębicka – dziennikarka, reportażystka, pisarka, od 20 lat stała współpracowniczka National Geographic Polska, podczas prelekcji i bogatego w fotografie slajdowiska z podkładem muzycznym opowie o swoich powrotach do Kazachstanu. Po raz pierwszy wyjechała jako korespondentka gazety z misją humanitarną z księżmi i harcerzami, spędziła tam dwa miesiące. Potem trzykrotnie wracała o różnych porach roku, napisała obszerny reportaż do National Geographic, od Pietropawłowska do Ałma-Aty, jezioro Bałchasz, Jedwabny Szlak… Po Kazachstanie podróżowała lokalnymi środkami transportu: pociągiem, gazmobilem, marszrutką.
W Kazachstanie mówią: „Wiadro wódki to nie picie, tysiąc kilometrów nie odległość”. Kazachstan od Polski jest osiem razy większy, leży w sercu wielkiego euroazjatyckiego stepu rozciągającego się od Mongolii aż po Węgry. A stepy i półpustynie zajmują obszar wielkości mniej więcej Europy Zachodniej, jest więc gdzie się przemieszczać.
„Gdybym miała zachęcić do podróży do Kazachstanu, wymieniłabym pięć powodów: hipnotyzujący step, ludzie z wielkim sercem, bania, jedwabny szlak, konie” – opowiada Dębicka. Turystyka w zasadzie w Kazachstanie nie istnieje. Najwartościowsze do odkrycia są dzika przyroda, przestrzeń i bezkres stepu oraz ludzie, gdzieś pośrodku Euroazji. Nasz świat się zmienia, makdonaldyzuje, staje się coraz bardziej wirtualny, ale toczki, „posiołki” i „derewnje” w Kazachstanie pozostają wciąż takie same, ujmują za serce w swej otwartości, cieple i prostocie. Teraz w miejscu dawnych toczek leżą wsie o kosmicznych nazwach, jakaś: Pierwomajka, Tamaszenka, Kamienka, Nowa Kijewka… Pustka i odosobnienie kazachskiego stepu powodowały, że carowie i przywódcy sowieccy traktowali te tereny jako idealne miejsce na zsyłkę niewygodnych ludzi, którzy im przeszkadzali. Step stał się naturalnym więzieniem bez krat dla Dostojewskiego, Trockiego, Sołżenicyna.
Dębicka opowie o spotkaniach i rozmowach z ludźmi w drodze, bohaterach swoich reportaży: o polskich zesłańcach, cudzie w Oziernoje i o tradycjach Kazachów, jak zaproszono ją do jurty na święto Nowosielje, jak kradną kobiety w Bałchaszu, jak polują z orłami w stepie szerokim, o przygodach w trudnym kazachskim klimacie.
Zapraszamy!
Na miejscu będzie możliwość kupienia książek.
Biogram
OLGA DĘBICKA – dziennikarka, pisarka, podróżniczka (70 krajów). Autorka
książek, m.in. Dziwka i Madonna. Marka Hłaski widzenie świata i
Fotografie z tłem. Gdańszczanie po 1945 roku, Podróżować znaczy żyć. Publikowała od
Dziennika Bałtyckiego po Dialog Deutsch-Polnisches Magazin, przez
12 lat związana z portalem Wirtualna Polska. Obecnie, od 20 lat, stały
współpracownik National Geographic Polska, National Geographic
Traveler i Kaleidoscope. Laureatka nagród dziennikarskich i
literackich, m.in. Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Polski Pulitzer),
wyróżnienie pod patronatem Nowego Dziennika z Nowego Jorku, Pro Libro Legendo, Grand
Press, nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy, uhonorowana Golden Pen Top Journalist Award . Prywatnie mama pełnoletniego Kosmy.