Kosakowskie Centrum Kultury

Samorządowa Instytucja Kultury Gminy Kosakowo

Search
Close this search box.
KCK » Aktualności » Sprawozdanie z działalności za rok 2022

Sprawozdanie z działalności za rok 2022




Rok 2022 w działalności Kosakowskiego Centrum Kultury rozpoczęliśmy Koncertem Kolęd i Pastorałek „Dzień jeden w roku”  w wykonaniu Bernarda Dornowskiego ex Czerwone Gitary oraz Bogusława Olszonowicza „ Duval”. Kolejnym muzycznym wydarzeniem był koncert zaprzyjaźnionego zespołu seniorów Bim – Bam działający przy Siedzibie Seniorów i współpracy z gminami partnerskimi w Rewie.  Początek roku to także spotkania z ciekawymi ludźmi z pasją. Gościliśmy p. Andrzeja Zondziuka, znanego zielarza.   Jak co roku styczeń to akcje związane z WOŚP  i  licytacje  oraz  dary mieszkańców gminy przekazane na cel charytatywny.

Luty przywitaliśmy Koncertem Noworocznym w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Kosakowo, a następnie z okazji Walentynek  zorganizowany  został  wieczór  magii  w  wykonaniu iluzjonisty Tomasza Juszy oraz koncert zespołu Dobrani. Nie zabrakło także konkursów z nagrodami. Na czas ferii dla dzieci z gminy Kosakowo zostały przygotowane 2 tygodniowe projekty zimowe, w tym kino sferyczne.

Marzec w kulturze to rozpoczęcie całorocznego projektu muzyki szantowej występem Kamila Badziocha.

Marzec to  tradycyjnie  Dzień Kobiet i dwa koncerty wokalisty Marcina Sójki i Acoustic Trio.

W marcu rozpoczęliśmy także we współpracy z poradnią dietetyczną Mango Papaja projekt zdrowotny dla dzieci pod hasłem Widelcem po kulturze oraz spotkania pro zdrowotne wraz z trenerką zdrowej sylwetki Ewą Chrzanowską – Dbaj o kręgosłup z Calineczką.

Kwiecień to czas świątecznych warsztatów i kiermaszów  z Kosakowskim Centrum Kultury oraz kolejny koncert muzyki szantowej w wykonaniu Marty Kani.   Młodzieżowy Teatr Gminy Kosakowo zaprosił  dzieci i młodzież z gminnych szkół na spektakl Czarnoksiężnik z krainy Oz.

Do wspólnych spacerów z kulturą zaprosiliśmy do udziału w wędrówce pod tytułem Ptasie Radio.         Pod koniec miesiąca odbył się koncert familijny „ Ptasie Radio”, prowadzony przez Magdalenę Molendowską oraz dr hab. Aleksandrę Kucharską- Szefler. Kwiecień zakończyliśmy poetyckim spotkaniem poświęconym twórczości Wiesława Nowickiego – „Wiersze Gostomskie – Refleksje z kaszubskiej krainy”, prowadzone przez aktorkę oraz żonę poety Wandę Neumann.

Maj rozpoczęliśmy kolejnym szantowym koncertem w wykonaniu zespołu Wild Rover oraz zakończyliśmy cykl spotkań o zdrowym żywieniu dla dzieci. W połowie maja został zorganizowany zlot zabytkowych samochodów marki Citroen połączony z piknikiem rodzinnym oraz pokazem filmowym.

Już tradycyjnie maj to Noc Muzeów, tym razem tematem przewodnim byli Indianie i Słowianie – pokazy grup rekonstrukcyjnych.  W trakcie wieczornego eventu nie zabrakło zabaw, warsztatów, poczęstunku       i muzealnych eksponatów.  Pod koniec maja współorganizowany został festyn pod hasłem Dzień Dziecka „Razem z Ukrainą”. Maj zakończyliśmy udziałem i współorganizacją cyklicznej imprezy „Z Pogórza lato rusza”, a gwiazdą wieczoru był Dawid Kwiatkowski.

Czerwiec tradycyjnie rozpoczęliśmy Gminnym Dniem Dziecka odwiedzając wraz z wójtem gminy Kosakowo wszystkie placówki szkolno- opiekuńcze.  Kolejny koncert szantowy w Centrum Kultury tym razem w świat morskich przygód zabrał widzów zespół Trzy Majtki.  Z gościnnymi występami odwiedził nas Gdański Teatr Szekspirowski oraz uczniowie IX LO w Gdyni z klasy teatralno- filmowej wystawiając komedię W. Szekspira pt. „Wiele hałasu o nic”.  Kolejne spotkanie z ludźmi z pasją tym razem zabrało publiczność do Indii wraz podróżnikami Joanną Grzymkowską – Podolak oraz Jarkiem Podolakiem. Czerwiec to cykliczne wydarzenie w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza – odsłonięcie tablic pamiątkowych.  W połowie czerwca został zorganizowany namiot kreatywny z warsztatami oraz  loteria    z  Kołem  Fortuny  dla  uczestników  I  Morskiego Festynu Rodzinnego w Rewie,  a pod koniec miesiąca    z okazji Sobótek przeprowadzono tradycyjne zabawy i warsztaty dla uczestników festynu w Kazimierzu.   W czerwcu Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo reprezentowała Gminę w XV Przeglądzie Orkiestr Dętych      w Szemudzie.   Pod koniec czerwca wraz z nadejściem wakacji uroczyście zakończyliśmy rok szkolny sekcji artystycznych działających w KCK koncertem oraz występami poszczególnych sekcji.   Koniec miesiąca przyniósł kolejny spacer kulturalno- edukacyjny.  Tego samego dnia na scenie letniej w Mechelinkach odbył się pierwszy z cyklu Letnich Koncertów, występ gruzińskiego muzyka i wokalisty Shota Adamashvili grającego muzykę z pogranicza folk , west & country.

Lipiec – sierpień to szereg imprez i wydarzeń plenerowych w tym cykliczne obchody Dni Gminy Kosakowo. W tym roku 3 dniowe uroczystości objęły Mechelinki, Kosakowo i Rewę.

Gwiazdą wieczoru głównych obchodów był zespół Łzy.  Na scenie w Mechelinkach co weekend można było  posłuchać muzyki z różnych gatunków. Wśród artystów pojawił się m.in. Andrea Lattari z największymi przebojami włoskiej piosenki, na rockową i bluesową nutę zagrał zespół Bimbrownicy oraz Strefa Dźwięku. Do tańca publiczność zaprosił Andrzej Dąbrowski- Solo Band z tanecznym wieczorkiem. Nie zabrakło także piosenki rozrywkowej dzięki artystom Teatru Hals.  Wakacje to również letnie projekty dla dzieci z gminy Kosakowo oraz kino sferyczne. W tym roku zorganizowano 4 projekty o różnej tematyce. W okresie letnim cyklicznie odbyły się pokazy filmowe jak i festyny,  w tym Mechelińskie Flądrowanie, Festyn Integracyjny w Suchym Dworze oraz pikniki,  po raz pierwszy Piknik PRL  w połączeniu z występami na scenie oraz udziałem mieszkańców w konkursie na pamiątkę czasów „ słusznie minionych”.

Wrzesień rozpoczęliśmy tradycyjnie Gminnymi Dożynkami z pobocznymi atrakcjami dla wszystkich odwiedzających stoiska sołeckie oraz koncertem zespołu Loka oraz Long & Junior.

Nowy rok szkolny to także rozpoczęcie kolejnego sezonu działalności sekcji artystycznych w Kosakowskim Centrum Kultury na rok 2022/23.

Jak co roku we wrześniu, została zorganizowana uroczystość przy Obelisku w Mostach upamiętniająca Obrońców Kępy Oksywskiej walk 1939.

Początek października to występ aktorki Dominiki Gwit w autorskim programie stand-up muzyczny pt. „Dystans albo wszyscy umrzemy” na deskach sceny Kosakowskiego Centrum Kultury.

Połowa października to obchody Dnia Seniora. W tym roku wieczorek taneczny połączony z konkursami i występami na żywo w Centrum Kultury. 

Koniec miesiąca to II edycja Dnia Latawca. Tym razem w urokliwych Mechelinkach w połączeniu z warsztatami oraz rozstrzygniętym konkursem na najpiękniejszy latawiec. Ostatni dzień miesiąca to spotkanie dla mieszkańców Pierwoszyna i gości  pod hasłem Jesienne Klimaty w połączeniu z występem kabaretu Purtce oraz konkursami przygotowanymi przy udziale KCK.

Listopad tradycyjnie przywitaliśmy Zaduszkami Morskimi w Rewie oraz patriotycznymi obchodami  Święta Niepodległości połączone z uroczystościami wręczania statuetek Złotego Kłosa.

W grudniu zaprosiliśmy na wystawę Senat wczoraj i dziś w 100. Rocznicę Pierwszego Posiedzenia Senatu II RP oraz zakończyliśmy cykl koncertów szantowych występem zespołu Formacja. Z okazji Mikołajek dzieci z gminy Kosakowo wzięły udział w spotkaniu ze Św. Mikołajem oraz zabawą z elfami i śnieżynkami.

Rok w kulturze zakończyliśmy warsztatami kreatywnymi z ozdób filcowych z okazji nadchodzących świąt.

Udostępnij na facebook
Wyślij mailem
Wydrukuj

KOSAKOWSKIE CENTRUM KULTURY
ul. Kaszubska 11, Pierwoszyno
81-198 Kosakowo
tel. 58 573 77 77
e-mail: kontakt@kulturakosakowo.pl
Godziny pracy:
poniedziałek – piątek: 08:00 – 16:00

kosakowo logo tagline kulturalna kopia